Close
beak
Strona główna >> Aktualności >> Ministerstwo
18-02-2014


Innowacje w zakresie zielonych technologii - rusza nowy program Funduszy Norweskich 2009-2014

Wsparcie udzielane Polsce w ramach Norweskiego Mechanizmu Norweskiego nie tylko pozytywnie wpływa na jej rozwój gospodarczy. Umożliwia również wymianę doświadczeń oraz zacieśnienie współpracy pomiędzy naszymi państwami – podkreślił wiceminister infrastruktury i rozwoju Marcin Kubiak podczas konferencji inaugurującej nowy program Funduszy Norweskich, Innowacje w zakresie zielonych technologii. W odbywającym się 18 lutego 2014 r. spotkaniu, uczestniczył także ambasador Królestwa Norwegii w Polsce, Karsten Klepsvik.

Innowacje w zakresie zielonych technologii
to jeden z kilkunastu obszarów wsparcia (programów) wydzielonych w ramach II edycji funduszy norweskich i EOG. – Obok obszarów znanych z I edycji, takich jak ochrona środowiska, dziedzictwo kulturowe, zdrowie, badania naukowe i stypendia, pojawiły się również zupełnie nowe tematy - godna praca i dialog trójstronny, a także współpraca samorządów w zakresie rozwoju regionów, czy też proekologiczne innowacyjne technologie – powiedział wiceminister Kubiak otwierając konferencję. Dodał, że za realizację każdego z programów odpowiadają głównie polskie instytucje oraz organizacje specjalizujące się w danej dziedzinie. – W przypadku programu Innowacje w zakresie zielonych technologii wdrażanie powierzono wyjątkowo instytucji z Norwegii – Innovation Norway, posiadającej ogromne doświadczenie w realizacji podobnych programów – zaznaczył wiceszef resortu. Instytucja ta pełni także rolę operatora innego polskiego programu Funduszu na rzecz godnej pracy i dialogu trójstronnego.

Przemawia wiceminister Marcin Kubiak

W ramach programu Innowacje w zakresie zielonych technologii, małe i średnie przedsiębiorstwa będą miały do dyspozycji blisko 18 mln euro, a więc ponad 70 mln zł. Program ma na celu rozwój zielonych przedsiębiorstw i wzrost ich konkurencyjności na rynku, w tym m.in. rozwój proekologicznych produktów i usług, opracowanie, wdrożenie i inwestycje w innowacyjne, przyjazne środowisku technologie, rozwój i wdrożenie proekologicznych procesów produkcyjnych czy też jako cel poboczny tworzenie „zielonych” miejsc pracy. – Dofinansowanie wdrożenia nowatorskich technologii środowiskowych, rozwój ekologicznych produktów i usług stanowić będzie niemały wkład w pobudzenie innowacyjności polskich firm, uczynienie ich działalności bardziej przyjaznej środowisku, a w efekcie przyczyni się do wzmocnienia ich przewagi konkurencyjnej – stwierdził wiceminister Marcin Kubiak. Dodał, że program ten to także szansa dla polskich przedsiębiorców do nawiązania międzynarodowej współpracy z norweskimi podmiotami i skorzystania z ich doświadczeń w dziedzinie pro-ekologicznych rozwiązań.

Prelegenci za stołem prezydialnym

Więcej informacji o programie Innowacje w zakresie zielonych technologii znajduje się na stronie Operatora Programu Link prowadzi do serwisu zewnętrznego

Poleć znajomemu
Powiadom o błędzie
Fundusze Europejskie 2014-2020
Fundusze Europejskie 2007-2013
Mapa Dotacji UE – strona otwiera się w nowym oknie
Program Mieszkanie Dla Młodych
Program Budowy Dróg Krajowych
Strategia Rozwoju Transportu do 2020 r.
Partnerstwo Publiczno-Prywatne
Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
Szwajcarsko Polski Program Współpracy
Portal współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu Pomoc Techniczna 2007-2013