Close
beak
Strona główna >> Ministerstwo >> Ministrowie >> Kierownictwo Ministerstwa


Elżbieta Bieńkowska

minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta BieńkowskaElżbieta Bieńkowska 27 listopada 2013 roku została zaprzysiężona na stanowisko wicepremiera i ministra infrastruktury i rozwoju. 

Przez całą karierę zawodową związana z wdrażaniem Funduszy Europejskich.

W latach 1999-2007 była dyrektorem Wydziału Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego. W 1999 r. pełniła funkcję pełnomocnika wojewody katowickiego ds. strategii rozwoju województwa. Wcześniej pracowała w Wydziale Gospodarki Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, gdzie uczestniczyła m.in. w pracach nad kontraktem regionalnym dla województwa.

Od 2007 r. pełniła funkcję ministra rozwoju regionalnego. 27 listopada 2013 r. powołana na stanowisko wicepremiera i ministra infrastruktury i rozwoju.  Zarządza systemem strategicznego rozwoju kraju, w tym efektywnym wydatkowaniem Funduszy Europejskich. Doprowadziła do pełnego wykorzystania funduszy unijnych z budżetu na lata 2004-2006 i rozdzielenia prawie 68 mld euro, które Polska otrzymała na lata 2007-2013. Odpowiada za przygotowanie do sprawnego wdrażania funduszy z kolejnego budżetu UE na lata 2014-2020. Do jej zadań należy również zarządzanie infrastrukturą transportową (drogi, kolej, ruch lotniczy i żegluga) oraz sprawy związane ze wspieraniem budownictwa i mieszkalnictwa. 

W wyborach parlamentarnych w 2011 roku uzyskała mandat senatora.

Ceniona za swoje osiągnięcia zawodowe w Polsce i za granicą. Jest laureatką wielu prestiżowych wyróżnień, m.in. Nagrody Kisiela. Otrzymała odznaczenie Wielkiego Oficera Królewskiego Norweskiego Orderu Zasługi, przyznane przez króla Haralda V za zaangażowanie w budowę przyjaznych relacji i współpracy między Polską i Norwegią oraz skuteczne wdrażanie Norweskich Mechanizmów Finansowych.

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończyła także Krajową Szkołę Administracji Publicznej oraz podyplomowe studia MBA Szkoły Głównej Handlowej.

Zna biegle język angielski.

Mężatka, ma troje dzieci.

W wolnym czasie lubi słuchać muzyki, podróżować – jej ulubionym miejscem są Bałkany.

Zakres działania Ministra Infrastruktury i Rozwoju reguluje:

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 listopada 2013 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury i Rozwoju (500 KB)

Przed przekształceniem Ministerstwa Rozwoju Regionalnego w Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju w dniu 27 listopada 2013 r., zakres działania Ministra Rozwoju Regionalnego regulowały:

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju Regionalnego Plik w formacie PDF otwiera się w nowym oknie

Zarządzenie Nr 16 Ministra  Rozwoju Regionalnego z dnia 16 września 2013 r. w sprawie podziału pracy w kierownictwie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego Plik w formacie PDF otwiera się w nowym oknie (916 KB)


Poleć znajomemu
Powiadom o błędzie
Fundusze Europejskie 2014-2020
Fundusze Europejskie 2007-2013
Mapa Dotacji UE – strona otwiera się w nowym oknie
Program Mieszkanie Dla Młodych
Program Budowy Dróg Krajowych
Strategia Rozwoju Transportu do 2020 r.
Partnerstwo Publiczno-Prywatne
Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
Szwajcarsko Polski Program Współpracy
Portal współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu Pomoc Techniczna 2007-2013